Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler - Sağlıklı Bilgi

En Son

4 Nisan 2018 Çarşamba

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yıllardır ülkemizde var olan tüp bebek uygulaması insanlar tarafından epeyce merak uyandırıyor. Bunun yanı sıra gerek internet gerekse çevrelerinden aldıkları duyumlar sonucunda; sayıları azımsanmayacak ölçüde birçok çiftimiz tüp bebek uygulaması ile çocuk sahibi olmak istiyor. Tüp bebek nedir? Tüp bebek tedavisinde nelere dikkat edilmesi gerekir ? Bu soruların yanıtını bu makalemizde bulacaksınız.

Her şeyden önce şu su götürmez bir gerçek ki; sağlıklı bilgi zihin sağlığı kadar önemli olduğu gibi bireylerin hayati değerleri içinde önemlidir. Bu yüzden özellikle tıbbi alanlarla ilgili mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Gerekli bilgileri ayrıntılı olarak edindikten sonra geriye kalan şey tedaviye başlamak olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Hamile kalabilme ihtimali düşük olan veya rahim kısmında rahatsızlıkları bulunan bireyler için, kadından alınan yumurta ile erkeğin spermi tamamen laboratuar ortamında döllenerek; embriyo gelişimi sağlanan yapının kadın rahmine yerleştirmesine Tüp Bebek Tedavisi denmektedir. Üstelik bu tedavi yöntemi artık gelişen teknoloji ve diğer unsurlar sebebiyle başarı oranı yüksek bir hale gelmiştir.

Tedavide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tıbbi bir mesele olduğu için bu süreçte çift ve diğer koşullar en ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. Zaten başarılı bir tedavi olması ve artık çiftlerin bu durumu seçmesinin sebebi de budur. Yapılan uygulamalar başarılı bir sonuca imza atmıştır.

Çiftimizin Biyolojik Yapısının İncelenmesi

Bu süreç ilk kısım. Çünkü tedavinin uygulanacağı kişiler biyolojik bir unsur durumunda olduğu için hücresel tepkime durumu iyi analiz edilmeli. Aksi halde tedavi başarılı bir sonuç doğurmaz.

Tüp Bebek Süreci
Kadının daha önce geçirdiği hastalıklar ve varsa tedavileri dikkatlice incelenir. Var olan bu tür hastalık ve tedavi durumlarının gebeliğe ve tüp bebek uygulamasına uygun olup olmadığı saptanır. Bu süreçte çiftlerimizin kesinlikle doğru bilgiler vermesi ve uzman doktora bu konuda yardımcı olması gerekmektedir. Yine kadının yaşı, yumurtalık yapısı ve bu süreçte rahim kısmının uygunluğu erkeğin tüm durumlarının tespit sonucuyla değerlendirilir ve tedaviye başlanır.

Erkek de ise şuan ki sperm durumuna ve ürolojik muayene sonucuna bakılır. Bunun yanı sıra kadında olduğu gibi geçmişte yaşadığı hastalıklar varsa tedavisiyle incelenir.

Birinci aşama kadın ve erkeğin yukarıda bahsettiğimiz yapısal incelemesidir. Ardında tedavi başlamaktadır.

Tedavi sürecinde kişiye özel olarak muayeneler ve tıbbi uygulamalar yapılmaktadır. Bu kısım da yukarıda yazdıklarımız kadar önemlidir. Çiftimiz kendileri için yapılan tedavi tekniklerini asla başka çiftler için yapılan uygulamalar ile karıştırmamalıdır. Ayrıca bu süreçte oluşan her durumu ayrıntılı olarak doktorlarına bildirmeleri ve cevabı direkt olarak kendisinden almaları gerekir. Çevrenizden aldığınız bilgi ve duyumlar bu işin uzmanından alacağınız bilgilerle asla ölçülmemeli, aksi durumda biyolojik olarak da zarar görmeniz muhtemeldir.

Tedavi Süresi ve Etkileri

Bir diğer dikkate değer kısım da tedavinin süresidir. Çünkü daha laboratuar ortamında embriyonun yetiştirilme anına başlamadan kadının hazırlanması için gerekli testler ve adet dönemlerine göre aşılar yapılmaktadır. Bu aşıların süreci dahi kadının biyolojik yapısına göre 1-4 hafta arasında değişmektedir. Kısacası bu süreçte hem kadının hem de erkeğin tedaviye mümkün olduğunca uyum sağşaması gerekmetedir. Süreç sizlerin hem psikolojik hem de biyolojik sağlığınız için önemlidir. Doğrudan tedavinin başarı oranını da yükseltecektir.

Beslenme ve Psikolojik Etkenler

Yaşamımızın her alanında olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de sağlıklı beslenmek kesinlikle önemlidir. Çünkü bireylerin sağlıklı bir yapıda olması tedavi başarısını da olumlu yönde etkileyecektir.

Tüp Bebek Tedavi SüreciKadının sağlıklı bir yaşam için düzenli ve vitamin ağırlıklı beslenmesi, laboratuar ortamından rahim içerisine aktarılar embriyonun da gelişimi ve başarılı olunması için önemlidir.

Bir diğer unsur ise psikolojik olarak çiftin tedaviye açık olması ve tüm süreç içerisinde gebelik ve doğum için ruhsal olarak hazır olmasıdır. Beslenme ve psikolojik hazırlık tüm tıbbi tedavi süreçlerinde de olduğu gibi açıkca ortaya koymuştur ki bireylerin tedavileri başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır.

Sonuç olarak Tüp Bebek Tedavisi ve bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler bunlardır. Başarılı bir tedavi süreci geçirmenizi temenni ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder