En Sağlıklı Yiyecekler | Dünyanın En Sağlıklı 10 Yiyeceği - Sağlıklı Bilgi

En Son

13 Nisan 2018 Cuma

En Sağlıklı Yiyecekler | Dünyanın En Sağlıklı 10 Yiyeceği

En Sağlıklı Yiyecekler
Dünyanın En Sağlıklı 10 Yiyeceği
Dünyanın en sağlıklı yiyeceklerini biliyor musunuz? Bu yiyecekleri tüketecek daha sağlıklı bir vücuda hızlıca sahip olabilirsiniz. Sağlıklı bir vücuda giden yol bu süper yiyeceklerden geçer... En sağlıklı yiyecekler nelerdir?


Dünyanın En Sağlıklı Yiyecekleri

Limon

Bir limonda günlük ihtiyacınızı karşılayacak kadar C vitamini vardır. Bu da kemiklerinizin güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda, limonlarda bulunan flavonoidler kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebilir.
  • Yeşil çayın içine bir dilim limon attığınızda yeşil çayın zararlı kısmı limon tarafından yok edilecektir.

En Sağlıklı Besinler

Brokoli

Ortalama boyuttaki bir brokoli sapında bir günlük K vitamini ihtiyacının tamamını karşılayacak kadar K vitamini bulunur. Aynı zamanda limonda da olduğu gibi brokolide de çok fazla C vitamini bulunmaktadır (yaklaşık limonun iki katı kadar). Bundan dolayı bol bol brokoli tüketmelisiniz.

En Sağlıklı Yiyecekler

Koyu Çikolata

Dozunu kaçırmadan koyu çikolata yediğinizde kan basıncınızın düşmesini sağlayabilir. Kakao tozu flavonoidler bakımından zengin olduğu için kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü arttırır.
  • Dikkat Edin! Koyu çikolata, sütlü çikolatadan daha sağlıklıdır. Yukarıda yazanlar koyu çikolata için geçerlidir.

Sağlıklı Yiyecekler

Patates

Bir tatlı patateste günlük A vitamini ihtiyacınızın neredeyse 8 katı kadar A vitamini bulunmaktadır. A vitamini ise bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanserle savaşta önemli rol oynar.
  • Patatesinizi yemeden önce soğumaya bırakın. Araştırmalar, bunu yapmanın bir yemekten sonra yüzde 25 daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Hamilelikte Beslenme

Somon

Somon diğer bazı balıklar gibi OMEGA-3 içerdiğinden en sağlıklı yiyecekler listemizde yer almaktadır. Somon kalp krizi riskini azaltır. Ayrıca haftada bir somon yiyen çocuklarda astıma yakalanma oranı diğer çocuklara göre daha azdır. Somonda bolca bulunan OMEGA-3 bağışıklık sistemini güçlendirir ve cildi güzelleştirir.

Dünyanın En Sağlıklı Yiyecekleri

Ceviz

Cevizler, kolesterolü düşürmeye yardımcı olurlar. Aynı zamanda içerinde bolca OMEGA-3 bulunduğu için ruh halini iyileştirirkansere karşı savaşta yardımcı olur ve güneş hasarlarına karşı vücudu korur.
  • Tatlıyla beraber ceviz yiyebilirsiniz. Cevizde bulunan antioksidan melatonin uykunun düzenlenmesine yardımcı olur.

En Sağlıklı 10 Yiyecek

Avokado

Avokado ülkemizde pek bilinmese de dünya çokça tüketilen meyveler arasındadır. İçinde çok yararlı yağlar bulunduğundan tüketmek sağlıklıdır. İçerdiği yağlar, kolesterolü %22'ye kadar düşürebilmektedir. Bir avokado, lif ihtiyacının yarısından fazlasına ve günlük ihtiyaç duyduğunuz folatın %40'ına sahiptir, bu da kalp hastalığına yakalanma riskinizi azaltabilir.
  • Avokadoyu salatanın içine ekleyerek tüketebilirsiniz. İçinde avokado olan salata, normal salatadan iki-üç kat daha sağlıklıdır.

Sağlıklı Yiyecekler

Sarımsak

Sarımsak, bakterilerin büyümesini engelleyebilecek bir besindir. Adeta bir hastalıklara karşı savaşan bir savaşçı gibidir. Ayrıca sarımsak, içerdiği bazı bileşikler sayesinde kolesterol ve kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur.
  • Önemli! 10 dakikadan fazla bir süre yüksek sıcaklığa maruz kalmış sarımsaklar önemini kaybeder.

Dünyanın En Sağlıklı Besinleri

Ispanak

Ispanak içerdiği bazı antioksidanlar sayesinde göz sağlığını ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Yapılan bazı araştırmalara göre ıspanak, kanser ile savaşan besinler arasında en önemli besinlerden biridir.

En Sağlıklı 10 Besin

Fasulye

Haftada dört defa baklagillerin tüketilmesi kalp hastalığına yakalanma riskinizi %22'ye kadar azaltır. Fasulye de baklagillerden biridir. Yine haftada dört defa baklagillerden tüketmeniz durumunda meme kanserine yakalanma riskiniz de azalacaktır. Bundan dolayı bol bol fasulye ve diğer baklagillerden tüketmeliyiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder