Tüp Bebek Tedavisinde 10 Yeni Gelişme - Sağlıklı Bilgi

En Son

30 Mart 2018 Cuma

Tüp Bebek Tedavisinde 10 Yeni Gelişme

Tüp Bebek Tedavisinde Yeni Gelişmeler
Tüp Bebek Tedavisindeki Gelişmeler
Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de yaklaşık olarak her 10 çiftimizden biri çocuk
sahibi olmakta zorluk yaşamaktadır. Bu zorlukları aşma konusunda ortaya çıkan tüp bebek tedavisi
günümüze kadar bazı değişimlere uğramıştır.

Embriyo aktarımı 1800’lü yıların sonuna doğru ortaya çıkmıştır. O yıllarda tavşanlar arasında
embriyo transferi çalışmaları ile olmuştur. Ancak uzun bir süre farklı bir gelişme sağlanamamıştır.
Ancak özellikle ikinci dünya savaşından sonra gelişen tıp ve teknoloji bilim adamlarının embriyo ve
üreme konusunda ilerlemesini sağlamıştır. Bu süreçte yumurtaların laboratuar ortamında kapalı bir tüpde döllenmesi ve ardından kadın vücuduna nakledilmesi üzerine çalışmalar sürdürülmüştür. İlk
döllenme 1973 yılında yapılmıştır ancak anne vücuduna uyum sağlayamamıştır. 1978 yılında ise Dr.
Edwards ve Dr. Steptoe başarılı bir çalışma gerçekleştirmişlerdir ve Louise Brown dünyaya gelmiştir.
Tüp Bebek İlaçları

Tüp Bebek Tedavisindeki Yeni Gelişmeler


1- İlk zamanlardan bu yana tedavi uygun ortamda kadından alınan tek yumurta ile spermleri döllenmesi beklenerek yapılmaktaydı. Ancak günümüzde bu yumurtaların uyarılması ile daha çok yumurta elde edilmesi sağlanarak ileri seviyeye taşınmıştır.

2- Bir diğer başarı ise oluşan yumurtaların vajinal yoldan özel bir iğne ile vücud dışına alınmasıyla sağlanmıştır. Bu süreç oluşan yumurtaların döllenmeye uygun bir yapıda kalmasında yardımcı olmuştur.

3- Laboratuar ortamındaki teknolojik gelişmelerle de yumurta ve döllenme durumunun ayrıntılı
bir şekilde incelenmesi ve olası durumlara müdahale edilmesi için uygun ortam sağlamıştır.

4- ICSI yani mikroenjeksiyon uygulaması ile spermlerin seçimi de sağlanabilmektedir. Bu uygulama yumurta için uygun olan spermlerin enjekte edilmesiyle yapılır birçok başarılı sonuç elde edilmiştir.

5- Yardımlı yuvalama (assisted hatching) yönteminin ortaya çıkması ve geliştirilmesi ile artık embriyoların rahim duvarına tutunması ve gelişebilmesi sağlanmıştır. Embriyo zarının inceltilmesi ile tutunmanın sağlanabileceği düşünülmektedir.

6- Bir diğer gelişme ise embriyo transferindeki ilerlemedir. Artık transfer süreci daha kolay ve modern hale gelmiştir. Özel kateterler ile rahim ağzı geçilerek, rahim iç tabakasına embriyo bırakılır ve bunun kontrolü de ultrasonografi yardımı ile yapılarak sorunsuz bir transfer meydana getirilir.

7- Günümüzde yapılan onca araştırma sonucu ortaya konan bir gelişme de 5 . günde yapılan embriyo transferinin gebe kalmanın yüzde oranında daha yüksek olmasını sağladığının keşfedilmesidir.

8- Yumurtaların olgunlaşması için de ilaç kullanarak laboratuar ortamında sağlıklı sonuçlar elde edilmeye başlanmıştır. Bu durum sperm enjekte edilebilecek olgun yumurtaların sayısını artırma açısından başarılı bir çalışmadır.

9- Günümüzde pek tercih edilmese de bir diğer gelişme de yumurtalıklardan alınan yumurtaların erkekten alına spermler ile birleştirilmesi ve fallop topunun içine yerleştirilmesidir. (Zigot İntrafallopian Transfer)

10- Önemli gelişmelerden biri de embriyoların genetik yapısının artık incelenebiliyor olmasıdır. Son 15 yıldır inceleme yapılabiliyor olsa da ayrıntılı değil ve gelişme sağlanamıyordu. Ancak günümüzde "Komparatif Genetik Hibridizasyon – CGH" yöntemi ile tüm emriyolar ayrıntılı olarak incelenebilmekte ve kalıtsal bir hastalığın olup olmadığı saptanabilmektedir.


Tüp Bebek FiyatlarıYukarıda da ayrıntıları ile açıkladığımız gibi ortaya çıkan bilimsel ve teknolojik gelişmeler tüp bebek tedavisinin ileri düzeye taşınmasını sağlamıştır. Günümüzde birçok yerde bu son teknolojik uygulamalar yapılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca sadece tedaviyle ilgili değil bu sürece katılacak olan çiftlerin biyolojik ve psikolojik gelişimi de üst düzey de tutulabilmektedir. Bu da başlı başına yine tüp bebek tedavisinin gelişimi içerisinde sayılabilir. Çünkü her ne kadar yumurta, sperm ve embriyo aşamaları ileri düzeyde olsa da kadınların yaş,kısırlık düzeyi,beslenme düzeni ve psikolojik sağlığı da önemlidir. Ancak bu sağlıklı koşullar sağlandığı zaman tüp bebek tedavisi de başarılı sonuçlar verecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder